21. ledna 2012

Recenze skiareálu Risoul ve Francii


Mapa Risoul / Vars
Mapa ski lyžařského střediska Risoul Vars
Dneska se spolu na Big Snow Jam Blogu projedeme po oblíbeném francouzském skiareálu Risoul / VarsPodíváme se na sjezdovky, lanovky, snowparky, U-rampy, freeride terény a samozřejmě taky na osvěžovny a další služby jako horská služba nebo lyžařská škola. Pokud se v zimě chystáš do Risoulu, ať už na "náš" dubnový ride festival Big Snow Jam nebo třeba s cestovní kanceláří, tato recenze přináší poměrně podrobný popis střediska spolu s fotografiemi a pár dobrými tipy na freeride.

Update: prosinec 2012: mrkni na aktuální webkameru a předpověď počasí v Risoulu
Risoul je jedno z těch lyžařských středisek, které se na mapě tváří větší, než ve skutečnosti jsou. Podrobnější pohled na mapu nebo webkameru napoví, že s 5 lanovkami a 5 vleky by Risoul sám o sobě patřil  k těm nejmenším areálům francouzských Alp. Jak Ti ale už určitě někdo řekl, na velikosti nezáleží :-) a proto se podíváme na ty lanovky a svahy, které svou délkou a charakterem terénů vystupují z průměru a určitě stojí za vyzkoušení.
Spodní stanice lanovky Payrefolle
Pohled z Payrefolle na Razis a lanovku Platte de la Nonne

 • Lanovka Payrefolle patří k mým oblíbeným, protože nabízí přístup k čtyřem sjezdovkám různé obtižnosti. S trochou nadsázky se dá říct, že můžeš celý den jezdit nahoru jen touto lanovkou a nepojedeš dvakrát ten stejný svah. Payrefolle je skvělá volba pro:
  •  rodiny
  • skupiny, kde jsou lyžaři různé pokročilosti a přesto se chtějí potkávat aspoň na vleku
 • Z horní stanice Payrefolle můžete jet offpistu, pohodovou modrou Vallon, středně těžkou červenou Coqs, asertivní černou Epervier a zvolit tempo a rádius oblouku tak, abyste se potkali se zbytkem skupiny pokud možno bez čekání. Takže zatímco já jsem jezdil krátký oblouk v muldách na černé, přítelkyně krojila střední radius na snowboardu na červené a setkali jsme se bez dlouhého čekání u spodní stanice lanovky Payrefolle.
 • Další důvod proč mám Payrefolle v Risoulu v oblibě je možnost z jedné lanovky systematicky střídat druh terénu. Na začátku sezóny mi to pomohlo rychle se vrátit do formy. Využili jsme to také při našem ski workshopu na Big Snow Jamu.  kdy jsme se nejdřív rozjezdili na červené, pak testli rotační a absorbční skills v muldách a pak teprve zamířili do mimo sjezdovky. Instruktorům Payrefolle umožní zařadit teréní progresi bez zbytečného ztrácení času a koncentrace přejížděním z jednoho vleku na druhý.
 • "Kdyby v Risoulu Payrefolle nebyla, nemyslím si, že by mne tam bavil o jezdit dýl než jeden den." Pro pokročilejší jezdce tam totiž připadá v úvahu jen jedna další lanovka.
 • Lanovka Platte de la Nonne má tři velké přednosti 
  • První je krásná Aprés ski restaurace s lehátky a sluneční terasou u dolní stanice
  • druhá je offpista pod vrcholem Razis, která je lehce přístupná z  horní stanice.
  • A třetí  jest přírodní U-rampa přímo pod lanovkou. 
 • Průměrný lyžař na Platte de La Nonne v Risoulu ocení stejnojmenou červenou sjezdovku. Pista je dost dlouhá i široká pro carving a má jen ale dvě nevýhody :) 
  • První je, že v sezóně je na Platte Nonne tuna lidí
  • a druhá je, že sjezdovka je tak standardní až je nudná. Pokročilejším se brzo omrzí.

Freeride z Razisu v Risoulu

Z horní stanice Paltte de la Nonne je to asi 10 minut pěšky na nejvyšší vrchol risoulské části (Razis 2575m). Krátký hike se Ti odvděčí výborným freeridem do Risoulu i do Varsu. Do Risoulu je to asi 800m freeride, do Varsu asi 1300m. Popíšu teď oba freeridy podrobněji Dávej pozor :-)
  Hike z Platte de la Nonne na Razis
  Freeride z Razisu do Varsu
  • Freeride Razis - Risoul
   Celkem nekomplikovaná  jízda po středně strmém terénu, pár smrčků a pár balvanů jsou hlavní překážky. Už při středně dobré viditelnosti nehrozí, že jezdce něco překvapí. Žádné útesy a slepé trasy do kosodřeviny. Svah je přehledný a lze doporučit i začínajícím freeriderům. Na našem prosincovém  Big Snow Jam workshopu ho bez obtíží sjeli všichni v načí patnáctičlenné vrcholové skupině :-)
  • Freeride Razis - Vars
   Adrenalinovější a delší trasa, s několika slepými rameny které končí na skalách a v kleči. Určitě nedoporučuji jet při špatné viditelnosti.

   Naposledy jsem jel tento freeride v dubnu 2010. V dubnu 2011 bohužel už nebylo dost sněhu. Je to solidní backcountry trasa se všemi adrenalinovými aspekty. Řada úseků je tak prudká, že není pořádně vidět kam člověk jede. Takže i když je slunečno, viditelnost není stoprocentní. Na fotce "freeride z Razisu do Varsu" je dobře vidět, že na některém rolloveru prostě nebudeš vidět kam jedeš. Po prvních náročných 500 metrch následuje krásné široké prašanové pole asi 400 metrů dlouhé a pak už se zanoříš do lesa. Cesta podél potoka Tě dovede až do Varsu ke spodní stanici sedačky Peyrol. Freeride z Razisu do Varsu lze doporučit jen pokročilým lyžařům a snowboardistům.

Snowparky v Risoulu

Už jsem zmínil přírodní U-rampu pod lanovkou Platte de la Nonne, další menší snowpark bývá v sezóně postaven hned nad rezidencemi Foret Blanché a přístupný z lanovky Pre Du Bois. Více atrakcí, boxů, slidů, railů a big airů najdeš ale ve Varsu.

Něco pro začátečníky

Lyžařské školy v Risoulu většinou jezdí lanovky Pre Du Bois a Clos du Vallon, protože obsluhují stejnojmenné modré sjezdovky.


Vars
Sjezdovka Olympique ve Varsu
 Lomítko mezi střediskem Risoul a Vars si můžeš představit jako alpský hřeben, vysoký 2500m.
Ve Varsu je výborná FIS červená Olympique, dostaneš se na ni z lanovky Peyrol. Po 1,5 km dlouhém sjezdu můžeš pokračovat na navazující Olympique Inf a zadělit tak sjezd 2,5 km (a 2 lanovky) v kuse.
Snowpark ve Varsu

Ve Varsu je také slalomový svah s jednoduchým názvem Stade de Slalom a několik snowparků. "Ten svůj" tady najdou začátečníci i profíci, a v hlavní sezóně je dokonce postaven i special park jen pro holky. Z dalších atrakcí stojí za zmínku půjčovna sněžných skůtrú. 

Závěrečná ustanovení :-)

Díky za pozornost na závěr přidávám  odkaz na videoreport z Risoulu natočená v dubnu 2012 na Big Snow Jamu a pokud máš něco na doplnění k recenzi tak určitě napiš komentář.

Let it snow !

LG //BSJ
.

Žádné komentáře:

Okomentovat